Wat een week! Laat ik eerst beginnen met mijn eigen Defensie begroting. Want terwijl je op basis van beeldvorming (en eerlijk is eerlijk, ook soms een hoop gedoe) best kunt denken dat vanuit Den Haag niet veel wordt geleverd, is dat gelukkig niet waar. Deze week was de behandeling van de begroting van Defensie, die we met recht een historische begroting mogen noemen.
We investeren meer dan ooit in onze veiligheid en vrijheid. En dat is nodig. Investeringen in onze militairen die ons veilig houden. In materieel dat de krijgsmacht van vandaag sterker maakt, maar ook zorgt voor afschrikking in de toekomst. In onze industrie die zowel onze krijgsmacht als economie nog sterker maakt.
Dat onze vrijheid ons niet gratis gegeven is, weten wij VVD’ers maar al te goed. Daarbij spreekt de actualiteit ook boekdelen. We zien steeds vaker voorbeelden van de bewuste strategie van Rusland. Dit benadrukt dagelijks hoe belangrijk het is om Oekraïne te blijven steunen. Dat is niet alleen moreel het juiste om te doen, maar in het directe eigen belang van Nederland.
Want de dreiging raakt ook ons. Het is niet alleen dreigende taal. We worden bespioneerd. We hebben te maken met cyberaanvallen, Russische luchtruimschendingen aan de oostgrens van ons continent en sabotage van onze vitale infrastructuur. Rusland test de westerse samenlevingen. Ook de onze.
Dus mogen we niet naïef zijn. Rusland laat zien onze vijand te zijn. En nee, dat betekent niet dat wij in oorlog zijn. Maar zorgeloze vrede is helaas ook ver weg.
We moeten alert en weerbaar zijn. De veiligheid en welvaart in ons land is afhankelijk van 32 NAVO-bondgenoten die kunnen ingrijpen en afschrikken. Dat is de reden dat we iedere dag werken aan het versterken van onze krijgsmacht, onze defensie-industrie en onze weerbare samenleving. Want juist door sterk, voorbereid en aanwezig te zijn, maken we de kans kleiner dat we onze krijgsmacht ooit daadwerkelijk in oorlog moeten inzetten. Ik ben er trots op om te zien hoe onze mensen die verantwoordelijkheid iedere dag in de praktijk brengen.
We werken toe naar het investeren van 3,5 procent van ons BBP in Defensie. Dat gebruiken we om onze krijgsmacht fundamenteel te versterken tot een slimme, innovatieve, snelle en wendbare krijgsmacht en ook de defensie-industrie in Nederland en Europa verder te versterken.
Zo doen we er alles aan om oorlog te voorkomen en onze vrede, vrijheid en veiligheid te behouden. En ik ben ongelooflijk dankbaar dat een meerderheid van de Tweede Kamer, ja, van links tot rechts, deze investeringen en deze plannen steunt.
Dat brengt mij op het tweede punt van deze week. Want hoe mooi het ook is dat links af en toe plannen van dit kabinet steunt, dat betekent op geen enkele wijze dat de VVD toe zal staan dat een linkse agenda wordt uitgerold. Toch was dat rond de Algemene Financiële Beschouwingen wel het gevoel bij een heleboel VVD’ers. Maar laat ik hier maar nogmaals onderstrepen, een linkse agenda van belastingverhogingen, open grenzen en ga zo maar door, gaan wij niet toestaan. Wij zijn de enige liberale, rechtse partij die altijd verantwoordelijkheid neemt, dus zijn wij ook altijd degenen die deze plannen tegen moeten houden. En dat doen we dus ook. We komen niet aan je hypotheekrenteaftrek, we verhogen de belastingen op erfenissen niet, we belasten ondernemers niet kapot. Wel zaken die weer door links waren neergelegd. En zaken die wij tegenhouden.
Maar hoe zit het nu wel? Er is afgesproken om de hervorming van de uitkeringen tijdelijk te parkeren, om het gesprek met werkgevers en bonden vlot te trekken. Iets overigens wat meerdere partijen in de Kamer, van rechts tot links, wilden. Dat is het. Tja, dat op links dan tijdelijke stilstand wordt gevierd, verraste ons ook. Stilstand vieren is immers iets wat erg ver van onze werkelijkheid staat.
Ondertussen liggen er wel degelijk een hoop zaken voor die voor onze kiezer zeer belangrijk zijn. Ik zal ze niet allemaal herhalen, maar neem van mij aan dat korting op benzine accijns, lagere vliegbelasting op lange vluchten, een verbetering in de koopkracht voor werkenden, de tijdelijke verlaging van box 2 en het pas betalen van belasting in box 3 als je daadwerkelijk winst hebt gemaakt, voor heel veel mensen veel verschil maken. Dit is opgeteld voor miljarden (!) aan lastenverlichtingen.
Mensen die daar erg blij mee zijn, hebben zich natuurlijk ook laten horen. Wat echt niet goed is gegaan, is dat voor een deel van de rekening hiervan, een voorstel is gedaan dat gewone spaarders raakt. Dat was een inschattingsfout, die meteen is teruggenomen. Dit wordt dus gecorrigeerd.
Ik wil graag afronden met een groot dankwoord aan jou. Zoals altijd staan de schijnwerpers van de media op onze club. Ik heb deze media vandaag maar bedankt voor alle extra interesse die ze in ons tonen 😉 Dit zijn wij VVD’ers inmiddels gewend.
Maar jij laat je daardoor gelukkig niet gek maken. Je komt verhaal halen als iets je niet bevalt, je werkt keihard om onze samenleving draaiende te houden en je staat pal voor onze mooie vrije manier van leven. Dat maakt de VVD de meest optimistische en fijne club om bij te horen. Dank je wel!