Inloggen Lid worden

Maak het WK een feest voor iedereen.

14 maart 2026

Over een paar maanden kleurt Nederland weer oranje. Tijdens het Wereldkampioenschap voetbal schaart het hele land zich achter Oranje. We kijken samen op de bank, met spanning in de kroeg of juichend op het plein.

Voor ondernemers is zo’n toernooi keiharde business. De horeca draait extra omzet en er ontstaat meer werk voor beveiligers, schoonmakers, bierbrouwers en technici. Het midden- en kleinbedrijf, het kloppend hart van onze samenleving, zorgt ervoor dat straten bruisen en dorpen leven.

Toch dreigen ondernemers tijdens dit WK buitenspel te staan, ziet Tweede Kamerlid Arend Kisteman. Hij komt daarom met plannen om van het WK weer een feest voor iedereen te maken. ‘’Voor supporters, maar ook voor de ondernemers die hun nek uitsteken.’’

Meer ruimte voor ondernemers
Door het tijdsverschil met speelsteden als Vancouver en Los Angeles worden sommige wedstrijden midden in de nacht gespeeld. Dat levert problemen op voor ondernemers die open willen zijn. Voor supporters betekent het dat zij soms al voor het laatste fluitsignaal naar huis moeten, omdat anders een vergunning wordt overtreden. Cafés die wel openblijven riskeren boetes.

Volgens Kisteman doet dat de WK-beleving teniet. Hij wil daarom dat de openingstijden voor ondernemers worden verruimd als het Nederlands elftal speelt. Dat is ook veiliger. Kisteman: ‘’Iedereen tegelijk gefrustreerd in de rust naar huis sturen zorgt voor meer overlast, niet minder. Geef ondernemers de ruimte om er een mooi feest van te maken.’’

Volgens Kisteman kan de minister dit regelen door met gemeenten in gesprek te gaan, bijvoorbeeld via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten of via het samenwerkingsverband van grootte gemeenten.

Dubbele belasting
Naast te beknopte openingstijden spelen ook de kosten voor ondernemers een rol. Nederlandse horecaondernemers betalen vaak duizenden euro’s om het WK uit te zenden. Organiseer je bijvoorbeeld een groot scherm op het dorps- of stadsplein, dan kan dat als snel ruim €4.000 per wedstrijd kosten. Met entree en grote bezoekersaantallen loopt dat bedrag nog vele malen verder op.

Volgens Kisteman is dat niet uit te leggen. ‘’Deze wedstrijden worden via de NOS al gefinancierd met belastinggeld. Ondernemers daarna nog eens een rekening sturen voor de uitzendrechten is onwenselijk. In onze buurlanden België en Duitsland is het in veel gevallen voor ondernemers gratis.’’

Sterk ondernemersklimaat
In het coalitieakkoord van VVD, D66 en CDA staat dat het kabinet wil werken aan een sterk ondernemersklimaat en minder regeldruk. Volgens Kisteman hoort daar ook bij dat dit soort scheve constructies woorden aangepakt.

‘’Laat het WK een Oranjefeest zijn voor iedereen.’’ Zegt hij. ‘’Ook voor de ondernemer die de tap openzet, risico neemt en zijn nek uitsteekt. Geef ondernemers de ruimte. Dan scoort Nederland niet alleen op het veld, maar ook daarbuiten.’’

Confidental Infomation