Inloggen Lid worden

#2: Wonen, hechte gemeenschappen en de menselijke maat

Wonen, hechte gemeenschappen en de menselijke maat

Voor de VVD is het belangrijk dat de unieke kenmerken van elke dorpskern behouden blijven. Ook met een bouwopgave, bouwen we in de stijl die past bij de omgeving – met kwaliteit, groen en passende bouwhoogtes. De VVD wil dat behouden. Daarom is de VVD voor:

  • Een kleinschalige opzet van nieuwe wijken, met ruimte voor groen en water, en bouwhoogtes die passen bij een dorpse omgeving en uitstraling.
  • Het stellen van grenzen aan de groei van Lansingerland om hiermee de dorpse waarden en de verbinding met onze kernen te behouden. We streven ernaar dat Berkel en Rodenrijs, Bergschenhoek en Bleiswijk gezamenlijk niet meer dan 75.000 inwoners hebben, exclusief de nog te bouwen vierde kern in Bleizo.
  • Het onder voorwaarden ontwikkelen van Bleizo als woningbouwlocatie. Het karakter van deze wijk zal afwijken van die van de drie kernen (en buurtschappen) die oorspronkelijk Lansingerland vormen. Evengoed moet Bleizo een wijk worden waar mensen nu en in de toekomst prettig kunnen wonen. Dat stelt eisen aan inpassingsmaatregelen, stedenbouwkundige kwaliteit, bouwkundige kwaliteit en een gezonde woning- en voorzieningenmix die gettovorming voorkomt. Dit alles binnen een financieel kader waarbij de gemeente geen grote risico’s loopt. Mocht blijken dat deze voorwaarden niet haalbaar zijn en we teveel compromissen moeten sluiten die het karakter van Lansingerland aantasten, dan staat de VVD ervoor open om Bleizo geheel onderdeel te laten worden van Zoetermeer, zodat de kernen en het oorspronkelijke karakter van Lansingerland gewaarborgd worden en Zoetermeer haar groei kan voortzetten.
  • Creatief bekijken hoe we de doorstroming van de verschillende doelgroepen op gang kunnen brengen. Er is een groeiende behoefte aan betaalbare woonruimte voor jongeren (starters) binnen onze gemeente en daarmee ook passende woonruimte voor onze ouderen.

Om te zorgen dat we wel bouwen met oog voor wat belangrijk is in Lansingerland wil de VVD:

  • Dat nieuwbouwlocaties een evenwichtige verhouding hebben tussen koop- en huurwoningen in verschillende prijsklassen, zodat jongeren, ouderen en gezinnen, onafhankelijk van hun inkomen, in Lansingerland kunnen (blijven) wonen. Er is de afgelopen jaren te weinig gebouwd in de betaalbare categorie, we willen dat in de komende jaren beter in evenwicht brengen. We bouwen betaalbare woningen in de eerste plaats voor mensen uit Lansingerland.
  • Sociale huurwoningen zijn duur voor de samenleving, daarom moet de gemeente en de woningcorporatie actief sturen op doorstroming zodra mensen een woning op de reguliere woningmarkt kunnen betalen en handhaven bij misbruik ervan.
  • We vereenvoudigen regels en versnellen procedures om bouwprojecten makkelijker te realiseren, maar wél met hoogwaardige kwaliteit woningen.

De VVD vindt dat vooral onze starters en onze ouderen naast onze gezinnen ook een kans moeten krijgen om ook in Lansingerland te kunnen blijven wonen. Hiervoor maken we ons hard door:

  • De ontwikkeling van starters- en doorgroeiwoningen in zowel de koopsector als de middenhuursector te stimuleren.
  • Bij nieuwbouwprojecten prioriteit te geven aan starters en ouderen. We denken aan meer gelijkvloerse, levensloopbestendige woningen, “kangoeroe- woningen”, maisonnettes, kleine, betaalbare starterswoningen en andere flexibele woonoplossingen.

Lees hier ons volledige verkiezingsprogramma voor 2026-2030

 

Confidental Infomation