De raadsvergadering van 8 juli 2026 ging over de jaarrekening 2025 en de eerste bestuursrapportage, dat is een periodiek overzicht waarin het college verantwoording aflegt aan de raad over de financiële stand van zaken en de voortgang van plannen. Tijdens deze raadsvergadering heeft de VVD Sint-Michielsgestel een motie ingediend waarin opgeroepen wordt om de belastingen voor de inwoners in 2027 niet te verhogen.
Natasja Bijsterbosch, raadslid voor de VVD leidde de motie in met een beschouwing op de financiële situatie van de gemeente. Het jaar 2025 is afgesloten met een positief resultaat van ongeveer 2 miljoen euro. Een deel van het geld wordt toegevoegd aan de algemene reserves, waarmee de financiële positie van de gemeente wordt versterkt.
Een ander deel van dat positieve resultaat wordt gebruikt voor de investeringen die nog niet zijn gerealiseerd en nieuwe initiatieven. Natasja Bijsterbosch zegt dat het weliswaar positief is dat de gemeente er goed voor staat maar dat er ook veel wordt overgeheveld zonder nieuwe integrale afweging van prioriteiten en beschikbare uitvoeringscapaciteit.
Realistisch begroten, realistisch plannen en realistisch investeren is minstens zo belangrijk als geld reserveren. Daardoor zijn er helaas nog wel wat ambities die niet zijn afgerond. De VVD-fractie is kritisch op de wijze waarop de begroting tot stand komt en hoe de plannen snel en adequaat uitgevoerd gaan worden.
Voor de VVD was dat de reden voor een motie. Juist door het positieve resultaat, het college op te roepen om voor 2027 de onroerendzaakbelasting en afvalstoffenheffing niet te verhogen, anders dan inflatiecorrectie, zodat de inwoners ook profijt hebben van de financiële positie van de gemeente. De motie werd ondersteund door de gehele oppositie.
Het College moet kritischer zijn op haar eigen uitgaven vindt de VVD-fractie en de positieve afsluiting van de jaarrekening moet ten goede komen aan de inwoners.