0 Inleiding
Inleiding
Ouder-Amstel is gebouwd op een rijke historie. Onze dorpen – Ouderkerk aan de Amstel, Duivendrecht en Waver – kennen ieder hun eigen karakter, maar vormen samen een hechte gemeente midden in de Randstad. Ouder-Amstel ligt gunstig tussen Amsterdam en Amstelveen, met een uitstekende bereikbaarheid, maar blijft tegelijk een plek van rust, ruimte en groen. De polders van het buitengebied, de Amstel, de bijzondere Ronde Hoep, en de historische dorpskernen geven Ouder-Amstel een uniek gezicht in de regio.
De VVD blijft zich inzetten om dit groene en dorpse karakter te behouden en waar mogelijk te versterken. Dat is geen vanzelfsprekendheid, zeker niet met de grote druk vanuit de landelijke politiek om overal fors te bouwen. Groei moet daarom altijd in balans zijn met leefbaarheid, voorzieningen en duurzaamheid. Veiligheid en een gevoel van vertrouwen in de eigen buurt staan voor ons daarbij voorop: in Ouder-Amstel moet iedereen zichzelf kunnen zijn.
Ook hechten we groot belang aan het verenigingsleven, sport en cultuur. De vele vrijwilligers, sportclubs en dorpsactiviteiten maken dat inwoners zich thuis voelen en betrokken blijven bij hun omgeving. Dat “thuisgevoel” willen we koesteren en ondersteunen. Wij vinden dat de gemeentelijke overheid hierin een faciliterende rol moet spelen.
Om dat dorpse karakter te waarborgen vinden wij ook dat Ouder-Amstel zelfstandig moet blijven. Daarom heeft de VVD ervoor gezorgd dat we financieel een gezonde gemeente en betrouwbare gemeente zijn. Dat zullen we blijven doen. Dat betekent een scherpe blik op de uitgaven, oog voor de lasten van inwoners en ondernemers, en de bereidheid om keuzes te maken die onze gemeente sterk en zelfstandig houden.
De VVD in Ouder-Amstel is lokaal geworteld, herkenbaar aanwezig en werkt al jaren hard voor de belangen van onze inwoners. Wij zoeken samenwerking waar het kan, maar staan ook voor duidelijke keuzes. De gemeenteraadsverkiezingen van 2026 bepalen wie de koers van onze gemeente mag uitzetten richting 2030. De VVD wil die verantwoordelijkheid blijven nemen: met een dienstbare overheid, een betrouwbaar bestuur en een duidelijke visie.
De VVD is en blijft Voor Ouder-Amstel!
1 Jouw Ouder-Amstel veilig houden
Jouw Ouder-Amstel veilig houden
Voor de VVD is veiligheid een kerntaak van de overheid. Iedereen in Ouder-Amstel – van Duivendrecht tot Ouderkerk, van de Waver tot de polders – moet zich veilig kunnen voelen: thuis, buiten én op internet. Thuis moet bescherming tegen inbraak en huiselijk geweld vanzelfsprekend zijn. Maar ook online moeten mensen weten hoe zij zichzelf beschermen tegen cybercriminaliteit. Buiten moeten een fietsrit naar school, een tocht door de polders, ’s nachts naar huis, een wandeling door de dorpskern, boodschappen doen of een bezoek aan de sportvelden nooit reden zijn voor zorgen of angst. Ook moet het niet uitmaken of je man, vrouw of anders bent: iedereen moet zich vrij en veilig kunnen voelen in onze gemeente. Je mag gewoon zijn wie je bent.
De gemeente moet hierin proactief zijn: niet pas in actie komen als er iets misgaat, maar een actief beleid voeren om de veiligheid te verbeteren. Wanneer de eindverantwoordelijkheid bij andere overheidsorganen ligt, moet de gemeente haar invloed laten gelden – het gaat immers om de veiligheid van onze inwoners.
Daarom kiest de VVD voor zichtbare en daadkrachtige handhaving, in alle kernen en buitengebieden. Politie en boa’s moeten niet alleen, zowel overdag als in de avond, zichtbaar aanwezig zijn, maar ook de middelen hebben om in te grijpen. Extra aandacht is nodig voor de drukke situaties op onze doorgaande fietspaden. Criminaliteit en overlast moeten direct en stevig worden aangepakt. Preventieve maatregelen – zoals cameratoezicht en goede verlichting – dragen hieraan bij.
De gemeente mag zich niet verschuilen achter regels, maar moet duidelijk maken wat zij wel en niet kan. Veiligheid gaat immers niet alleen om cijfers, maar ook om gevoel: inwoners moeten zich écht veilig weten in hun eigen omgeving. Dit is een gezamenlijke verantwoordelijkheid: we verwachten dat de gemeente luistert naar signalen van inwoners, en dat inwoners zich bewust zijn van hun eigen rol – regels zijn er immers niet om te worden overtreden.
Ook in een kleine gemeente kan ondermijnende criminaliteit een rol spelen. Daarom moeten we hard optreden tegen spookbewoning, misbruik van bedrijfspanden en illegale activiteiten in schuren of loodsen. Branches die gevoelig zijn voor misbruik moeten onder de BIBOB toets blijven vallen, zodat crimineel gedrag zo veel mogelijk buiten de gemeente wordt gehouden.
Veiligheid is de basis voor alles wat we doen. Zonder een veilige omgeving kunnen mensen niet vrij wonen, werken, sporten of ondernemen. De VVD blijft zich inzetten voor een gemeente waar inwoners zich beschermd weten, waar regels worden gehandhaafd en waar criminaliteit geen kans krijgt. Zo houden we Ouder-Amstel leefbaar en zorgen we dat onze dorpen en polders een plek blijven waar iedereen zich thuis voelt.
De VVD wil dat Ouder-Amstel veilig is – thuis, online, op straat, in de polders en de dorpen.
Een veilige woonomgeving
- Zichtbare handhaving door surveillance.
- Politiespreekuren in wijkcentra beter onder de aandacht brengen.
- Het plaatsen van slimme camera’s op risicolocaties.
- Actieve controle of bewoners ook daadwerkelijk zijn ingeschreven in de gemeente.
- De gemeente dient een actieve focus te hebben om femicide te voorkomen door middel van het bieden van opvang en het geven van voorlichting.
Veilig op weg in het verkeer
- Verbeteren verkeersveiligheid bij scholen, sportclubs en drukke winkelgebieden.
- Maatregelen om ongelukken met elektrische fietsen, brommobielen, racefietsen en scooters te voorkomen.
- Handhaven binnen 30 km zones.
- BOA’s breder inzetten op verkeershandhaving zoals ontbreken fietsverlichting.
- Expats adviseren over complexe verkeersregels in Nederland.
- Actieve campagne, gepaard gaande met handhaving, om ervoor te zorgen dat brommobielen geen gebruik mogen maken van de fietspaden.
- De VVD wil dat wandelaars en fietsers zich prettig en veilig door de gemeente kunnen bewegen. Daarbij horen ook goede wandel- en fietsroutes die goed verlicht zijn. Dit moet ook actief gemonitord worden en indien nodig lokaal acteren met verordeningen.
Veiligheid in de openbare ruimte
- De winkelgebieden in onze gemeente, zoals het Dorpsplein in Duivendrecht en de Dorpsstraat en het Sluisplein in Ouderkerk, zodanig inrichten dat het veilig is om daar als voetganger te winkelen.
- Strenger handhaven op openbare ordeverstoring door groepen, met name tijdens de dorpsfeesten.
Digitale veiligheid
- Voorlichtingscampagnes gericht op de oudere inwoners over online fraude.
- Voorkomen en tegengaan van cyberpesten op school.
Veiligheid op school
- De gemeente gaat in overleg met de scholen over hun (mede)verantwoordelijkheid om actief te zorgen voor een veilige verkeerssituatie rond het halen en brengen.
- De gemeente maakt bindende afspraken met scholen en kinderopvang over verkeersveiligheid, zodat de openbare ruimte en het schoolbeleid goed op elkaar aansluiten.
Veiligheid voor ondernemers
- Harde aanpak van ondermijning: De gemeente pakt ondermijnende criminaliteit keihard aan, zodat ondernemers niet worden geconfronteerd met intimidatie, afpersing of illegale praktijken.
- Integriteit van bedrijventerreinen: We houden bedrijventerreinen schoon en veilig door actief toezicht, samenwerking met politie en toepassing van de BIBOB-toets om malafide bedrijven te weren.
- Tegengaan van spookbewoning: Gemeente en handhaving sporen spookbewoning en illegaal gebruik van panden actief op en treden hier direct tegen op.
- Samenwerking met ondernemers: Ondernemers worden betrokken bij veiligheidsaanpakken, zodat signalen uit de praktijk snel worden opgepakt.
- Voorkomen van misbruik: Misbruik van panden, loodsen en schuren wordt actief bestreden, zodat onze bedrijventerreinen een veilige plek blijven om te werken en te investeren.
2 Ruimtelijk & Groen wonen in jouw Ouder-Amstel
Ruimtelijk en Groen wonen in jouw Ouder-Amstel
De VVD wil dat de inwoners van Ouder-Amstel met plezier wonen in de eigen gemeente.
Een huis is meer dan een dak boven je hoofd: het is de plek waar je een toekomst opbouwt, een gezin sticht of een thuiswerkplek inricht. Het woningaanbod in onze gemeente is beperkt en staat onder druk. Dat wat beschikbaar komt, wordt al snel door mensen buiten onze dorpen opgekocht. Hoewel dit begrijpelijk is, we wonen immers in een aantrekkelijke gemeente, vinden we dit toch onwenselijk. Starters komen nauwelijks aan bod, gezinnen trekken weg, jongeren vinden geen betaalbare instapwoning. De voorkeurspositie voor jongeren en starters willen wij daarom uitbreiden bij vrijkomende (sociale) huurwoningen en starterswoningen.
De VVD vindt dat iedere inwoner op ieder moment in hun leven het juiste huis moet kunnen vinden. Een huis dat past bij de levensfase waarin je je bevindt. Er zijn onvoldoende doorstroommogelijkheden voor onze oudere inwoners, die het liefst dicht bij het centrum van hun eigen dorp willen blijven wonen. Dicht bij de mensen die tot hun sociale netwerk behoren. In de komende tien jaar is het de verwachting dat hun aantal verdubbelt. Daarom vindt de VVD dat er naast voor jongeren en starters ook voor senioren aandacht moet zijn.
We combineren snelheid in de bouw met slimme, flexibele oplossingen zoals tijdelijke woningen en herbestemming van leegstaande kantoor- of schoolpanden. Vergunningsprocedures moeten sneller en eenvoudiger worden, en regels rond verbouw en woningsplitsing moeten worden versoepeld zodat inwoners sneller kunnen inspelen op hun eigen woonbehoefte. Ook letten we op leefbaarheid: genoeg parkeerruimte, het tegengaan van leegstand en het behoud van sterke dorpskernen. Belangrijk is dat we blijven bouwen mét behoud van ons dorpse karakter. Onze dorpen en polders moeten aantrekkelijk blijven voor zowel nieuwe bewoners als huidige inwoners.
Tijdens de afgelopen periode is er mede op initiatief van de VVD-fractie een belangrijke stap gezet: de realisatie van 330 tijdelijke flexwoningen op de toekomstige locatie van De Nieuwe Kern, bedoeld voor onder andere jongeren en starters. Van deze woningen worden 165 sociale huurwoningen met voorrang toegewezen aan woningzoekenden uit Ouder-Amstel en de regio. Een concreet VVD-resultaat dat jongeren en starters écht perspectief biedt. En daar willen we de komende periode mee doorgaan: meer flexibele oplossingen, meer snelheid in de bouw en meer kansen voor onze eigen inwoners.
De nog te bouwen Nieuwe Kern is vooral voor de middeninkomens, starters en doorstromers. Niet alleen het bouwen van woningen is belangrijk. Van cruciaal belang zijn de voorzieningen en recreatie mogelijkheden, deze moeten gelijke tred houden met de toename van het aantal inwoners. Denk daarbij aan scholen, winkels, sportvoorzieningen maar ook voldoende recreatief groen.
De Ronde Hoep en Duivendrechtse polder moeten agrarisch blijven. Onze gemeente is een oase van groen, rust en ruimte. Wat groen is in moet groen blijven, sterker nog: Ouder Amstel moet het groene karakter versterken.
De VVD wil de regie versterken
- Flexibele oplossingen: Leegstaande kantoren (zoals bijvoorbeeld het Rabogebouw in Ouderkerk) of schoolpanden worden waar mogelijk herbestemmen voor tijdelijke of permanente woningen.
- Meer gebruik maken van flexwoningen, zoals de 330 sociale huurwoningen, bestemd voor jongeren, starters, statushouders en spoedzoekers in de Nieuwe Kern nabij de Johan Cruijff Arena.
- Voorzieningen in balans: Scholen, winkels, sportvoorzieningen en recreatief groen moeten gelijke tred houden met woningbouw.
- Herontwikkeling bedrijventerreinen: Verouderde bedrijventerreinen worden waar mogelijk getransformeerd tot gemengde gebieden met wonen, werken en recreëren.
- We vinden dat leegkomende winkelpanden niet moeten veranderen in woonruimtes.
Een actief beleid voor speciale doelgroepen
- Voorrang voor eigen inwoners: Jongeren en starters uit Ouder-Amstel krijgen voorrang bij vrijkomende (sociale) huurwoningen en betaalbare koopwoningen.
- Betaalbare instapwoningen: De VVD wil meer starterswoningen realiseren, zodat jongeren in hun eigen dorp kunnen blijven wonen.
- Doorstroom voor ouderen: We bouwen meer passende, levensloopbestendige woningen dicht bij de dorpskernen, zodat ouderen kunnen doorstromen en hun sociale netwerk behouden.
- Versnellen en versoepelen: Vergunningprocedures worden sneller en eenvoudiger. Regels rond verbouw en woningsplitsing worden versoepeld om in te spelen op actuele woonbehoeften.
Sociale huur gericht inzetten
- Tijdelijk is tijdelijk: Sociale huurwoningen zijn bedoeld voor mensen die ze echt nodig hebben. We zorgen dat scheef wonen wordt tegengegaan en dat wie voldoende verdient doorstroomt naar de vrije sector.
- Nieuwbouw sociaal en betaalbaar: Bij nieuwe projecten bouwen we voldoende sociale en middel dure huurwoningen, zodat er een gezonde mix ontstaat en starters kans maken.
- Aanpak leegstand: We treden streng op tegen leegstand van sociale huurwoningen en pakken misbruik (illegale onderhuur, fraude) hard aan.
- Nogmaals bij het vrijkomen van sociale huurwoningen krijgen eigen inwoners voorrang.
Behouden van het dorpse en groene karakter van Ouder-Amstel
- Behoud van dorpse karakter: We bouwen voor de toekomst, maar waken ervoor dat dorpskernen en polders hun groene, rustige karakter behouden.
- Groen versterken: De Ronde Hoep en Duivendrechtse polders blijven agrarisch; we versterken het groene karakter van onze gemeente.
- Net als Ouderkerk in de afgelopen periode een nieuw Kampje heeft gekregen, vindt de VVD dat we nu vaart moeten maken met de herinrichting van het Dorpsplein in Duivendrecht. Bewoners worden hierbij op een slimme en efficiënte manier betrokken, zodat hun ideeën serieus worden meegenomen zonder onnodige vertraging.
- De gemeente moet leren van de ervaringen met het Centrumplan in Ouderkerk: geen eindeloze planningsfase, maar duidelijke keuzes, voortgang en transparante communicatie naar inwoners.
- Het Centrumplan in Ouderkerk wil de VVD met voortvarendheid oppakken zodat de gemeente op korte termijn concrete besluiten neemt met betrekking tot de volgende stappen van dat plan.
- Historisch Kwartier als hart van Ouderkerk: De VVD ziet het Historisch Kwartier als een belangrijke drager van het dorpse karakter. Het behoud en versterken van dit gebied heeft prioriteit.
- Balans tussen levendigheid en bescherming: We willen dat het Historisch Kwartier levendig blijft, met ruimte voor kleinschalige horeca, detailhandel en evenementen – maar zonder afbreuk te doen aan de historische uitstraling.
- Bij nieuwe ontwikkelingen zoals Entrada moet er voldoende groen zijn en een goede aansluiting op het dorp Duivendrecht.
Parkeerdruk door niet-inwoners voorkomen
- De VVD vindt dat er maatregelen genomen moeten worden tegen het ongewenste gebruik van onze parkeerplaatsen door mensen die niet in onze gemeente wonen, bijvoorbeeld:
- Mensen die naar Schiphol gaan.
- Bezoek van de Arena.
Dit kan zijn door het instellen van blauwe zones, gepaard gaande met strakke handhaving tijdens piekperioden.
- De VVD vindt dat omwonenden altijd betrokken moeten worden bij het invoeren van blauwe zones.
- De gemeente dient snel te reageren op meldingen van overlast door bewoners.
3 Grenzeloos ondernemen in Ouder-Amstel
Grenzeloos ondernemen in Ouder-Amstel
Ondernemers zijn de banenmotor van onze gemeente, zowel direct als indirect. Wat we vaak niet beseffen is dat er meer mensen werken in onze gemeente dan wonen. Al die bedrijven leveren naast werk ook inkomsten op voor de winkeliers en horeca ondernemingen. De in onze gemeente gevestigde hotels dragen bij aan een goede gemeentelijke begroting. Daarom vindt de VVD dat we onze ondernemers moeten koesteren.
Van de bedrijven in Werkstad Over-Amstel, de kleine ondernemingen van de Molenkade, Industrieweg, Ambachten straat, de winkels in Ouderkerk en Duivendrecht tot de agrarische ondernemers in de polders. Het gaat goed met Ouder-Amstel als het goed gaat met onze ondernemers.
Daarom zet de VVD in op lage lasten, minder regels en snelle, duidelijke vergunningentrajecten. Nieuwe bedrijvigheid – zoals in Werkstad Over-Amstel en De Nieuwe Kern – moet worden ondersteund met goede bereikbaarheid en voldoende groeimogelijkheden. Deze gebieden ontwikkelen zich tot moderne wijken waar wonen, werken en voorzieningen samenkomen.
Ook de bestaande bedrijventerreinen, zoals Molenkade/Industrieweg en Ambachtenstraat, verdienen aandacht. De VVD wil dat deze worden opgewaardeerd, met betere bereikbaarheid, uitstraling en veiligheid. In de toekomst moeten we onderzoeken of hier (meer) ruimte kan worden geboden voor combinaties van wonen en werken, mits dit zorgvuldig gebeurt en er geen overlast ontstaat.
Veel ondernemers willen bovendien duurzamer werken, maar lopen vast op kosten, regels of gebrek aan kennis. De VVD wil dat de gemeente hierin een praktische en ondersteunende rol speelt en doorgaat met het invoeren van accountmanagers voor ondernemers.
Tegelijkertijd investeren we in vitale dorpskernen: winkelcentra en horeca in Ouderkerk en Duivendrecht moeten aantrekkelijk blijven en meegroeien met de behoeften van inwoners en haar bedrijven. We vinden dat leegkomende winkelpanden een winkel- dan wel horeca bestemming moeten houden of krijgen.
De gemeente ondersteunt ondernemers en inwoners door ruimte en vertrouwen te geven.
Ruimte voor ondernemers
- De gemeente moet een actieve rol spelen om bedrijven in Ouder-Amstel te houden.
- Wij willen de kantoor- en bedrijfsruimte op minimaal het huidige niveau handhaven.
- Werkstad Over-Amstel en De Nieuwe Kern gaan we ontwikkelen tot moderne wijken waar bedrijven, woningen en voorzieningen samenkomen, zodat er ruimte is om te werken én te wonen.
- Bestaande bedrijventerreinen opwaarderen: Molenkade/Industrieweg en Ambachtenstraat krijgen betere bereikbaarheid, uitstraling en veiligheid. We moeten onderzoeken of hier ruimte kan ontstaan voor wonen en werken, mits zorgvuldig en zonder overlast.
- Kleine, startende en ambachtelijke ondernemers moeten een kans krijgen om zich in onze gemeente te vestigen. Er moet ruimte worden geboden aan essentiële en ambachtelijke ondernemers zoals fietsenmakers, loodgieters en installateurs. De bestaande bedrijventerreinen bieden kansen.
- Praktische steun bij verduurzaming: de gemeente helpt ondernemers die duurzamer willen werken met het vinden van subsidies, collectieve inkoop en het delen van goede voorbeelden. Vooral energie-efficiëntie, circulaire bedrijfsvoering en duurzaam vervoer bieden kansen.
Lage lasten en minder regels
- Geen zero-emissiezones, wel schone lucht: geen onrealistische milieuzones die inwoners en ondernemers beperken. We kiezen voor haalbare en betaalbare alternatieven.
- De VVD wil zich blijven inzetten voor lage lasten voor ondernemers, waaronder de OZB. Het moet voor ondernemers aantrekkelijk worden en blijven om zich in Ouder-Amstel te vestigen.
- Minder (administratieve) regels. De VVD wil vergunningen waar mogelijk afschaffen of samenvoegen.
Behouden van winkelcentra in wijken en buurten
- Winkelcentra in wijken en buurten moeten zoveel mogelijk in stand worden gehouden en de gemeente moet actief kijken naar vernieuwen van bestaande centra zodat deze aantrekkelijk blijven.
- De VVD wil dat het Kampje in Ouderkerk en straks het nieuwe Dorpsplein gepromoot worden.
Financiën (€)
De gemeente moet lokale ondernemers waar mogelijk faciliteren en hen stimuleren om bij te dragen aan activiteiten die in de gemeente worden georganiseerd. Een positieve business case kan hierbij als uitgangspunt dienen.
4 Eindeloos ontspannen en beleven in Ouder-Amstel
Eindeloos ontspannen en beleven in Ouder-Amstel
Onze gemeente biedt talloze mogelijkheden om te ontspannen en te genieten – niet alleen voor onze eigen inwoners, maar ook voor de regio. Denk aan de Ouderkerkerplas, het Historisch Kwartier in Ouderkerk, de fietsroute rond de Ronde Hoep en de vele waterwegen die door en om onze gemeente stromen. Door de groei van de Metropoolregio Amsterdam zal de behoefte aan recreatie en cultuur de komende decennia alleen maar toenemen.
Horeca, festivalorganisatoren, kermissen, dorpsfeesten, culinaire evenementen en sportieve sponsoracties spelen hierin een belangrijke rol. Het is wat de VVD betreft niet aan de gemeente om te bepalen wat cultuur is of wat een boeiend uitgaansleven moet zijn. In Duivendrecht is de Kleine Kerk een plek voor cultuur, ook in de Amstelkerk en de Urbanuskerk in Ouderkerk vinden regelmatig culturele evenementen plaats. De VVD moedigt deze initiatieven aan. Inwoners spelen de hoofdrol en de gemeente moet hen zien als partner in het verlevendigen van onze dorpen en kernen. De gemeente heeft ook hier een faciliterende rol.
De VVD ondersteunt recreatieve ondernemers – niet door te subsidiëren of voor hen te organiseren, maar door te faciliteren en te enthousiasmeren. Een mooie jachthaven aan de Amstel zou een aanwinst zijn en extra recreanten aantrekken. Ook wil de VVD een gestructureerde aanpak van toerisme, zodat onze gemeente maximaal profiteert. Het Kampje kan hierin een centrale plek innemen. Het wordt tijd dat we de uitvoering van de volgende fase van het Centrumplan Ouderkerk voortvarend oppakken.
Recreatie en toerisme kunnen belangrijke dragers van onze lokale economie zijn. Ouder Amstel beschikt over veel recreatiemogelijkheden: groene fiets- en wandelroutes, winkels, een museum en niet te vergeten het Amstelbad. De VVD wil recreatie rond de Ouderkerkerplas stimuleren, met behoud van natuur en leefbaarheid.
De VVD wil dat iedereen kan recreëren: van jong tot oud, van sporter tot cultuurbezoeker. Het plezier van de één mag niet leiden tot overlast voor de ander. We geven elkaar de ruimte, maar houden rekening met de redelijke belangen van omwonenden.
Uitgaan en Cultuur gericht op inwoners van Ouder-Amstel
- Projecten op gebied van Uitgaan en Cultuur zijn primair gericht op de inwoners van Ouder-Amstel.
- De VVD is voorstander van het stimuleren van kleinschalig en hoogwaardig dagtoerisme.
- De VVD wil voorkomen dat Ouder-Amstel een overloop van Amsterdam wordt van overlast gevende toeristen.
Levendige dorpskernen
- Zowel Duivendrecht als Ouderkerk verdienen levendige dorpskernen:
- Aantrekkelijke pleinen en straten die het dorpsgevoel versterken.
- Met goede horeca gelegenheden.
- De VVD vindt dat voor de ontwikkeling van het vernieuwde Dorpsplein in Duivendrecht de gemeente een goede balans dient te vinden tussen enerzijds de ideeën van de bewoners en anderzijds de haalbaarheid en betaalbaarheid van de te realiseren plannen.
- Ook wordt het tijd dat we doorgaan met de volgende fases van het Centrumplan in Ouderkerk.
Dorpsfeesten
- Wij vinden dat de dorpsfeesten (en kermissen) in Duivendrecht, Ouderkerk en de Waver een essentieel onderdeel van onze gemeente moeten blijven.
- De kermis in Ouderkerk was in 2025 eenmalig op het parkeerterrein bij het Amstelbad, maar moet vanaf 2026 weer gewoon op het Kampje zijn.
We doen meer voor onze jongeren
- Alcoholvrije evenementen: ondersteuning voor activiteiten rond o.a. Koningsdag en Oud & Nieuw.
- Sport- en chillplekken: investeren in veilige en aantrekkelijke plekken voor jongeren in de middelbare schoolleeftijd.
- Cultuur en talentontwikkeling: stimuleren van initiatieven voor muziek, kunst en ontmoeting.
- Jongerenparticipatie: jongeren actief betrekken bij beleid en lokale initiatieven. De VVD vindt dat de gemeente hier een actievere rol in moet spelen.
De erfgoed beleving
- De VVD vindt dat we onze beeldbepalende monumentale panden moeten behouden.
- Het bouwvallige voormalige Rabobank gebouw is ons een doorn in het oog, wij vinden dat de gemeente in overleg met de eigenaar tot een herontwikkelingsplan moet komen. Een die past binnen het historische aanzicht van het Kampje.
Financiën (€)
Recreatieve ondernemers dienen financieel zelfstandig te zijn en niet afhankelijk te zijn van overheidssubsidies. Waar nodig faciliteert de Gemeente projecten en initiatieven.
Subsidies zijn niet vanzelfsprekend en dienen periodiek geëvalueerd te worden en moeten in de begroting verantwoord kunnen blijven worden. Culturele organisaties moeten vanuit een commerciële benadering bestuurd gaan worden.
5 Gezond bewegen in een sportief Ouder-Amstel
Gezond bewegen in een sportief Ouder-Amstel
Sporten is veel meer dan bewegen alleen – het brengt mensen samen, vergroot de gezondheid en draagt bij aan een sterke gemeenschap. De VVD vindt dat iedereen, van jong tot oud, moet kunnen sporten. Daarom willen wij dat de gemeente actief samenwerkt met scholen, sportverenigingen en maatschappelijke organisaties om deelname te stimuleren.
Voor ons is sport vooral een middel: het bevordert sociale cohesie, helpt inwoners om mee te doen in de samenleving en draagt bij aan een gezonde levensstijl. Sportevenementen en – activiteiten zorgen bovendien voor reuring in onze dorpen, trekken bezoekers en versterken de lokale economie.
Wij vinden het belangrijk dat financiële drempels geen belemmering mogen zijn, zeker niet voor kinderen. Daarom moet de gemeente regelingen zoals minimaregelingen en het Jeugdfonds Sport & Cultuur actief onder de aandacht brengen, zodat iedere jongere mee kan doen.
Investeren in sport is investeren in de toekomst. Sport vergroot de mentale veerkracht, helpt nieuwe sociale contacten te leggen en verkleint de kans op ziekte. Het maakt onze samenleving gezonder en hechter.
De VVD maakt zich wel zorgen over de sportdruk van omliggende gemeenten. Wij pleiten daarom voor een actief beleid, inclusief overleg met bijvoorbeeld Amsterdam, om te zorgen voor een eerlijke en evenwichtige verdeling van de sportvoorzieningen en de druk op onze eigen faciliteiten.
Sporten moet mogelijk zijn voor iedereen
- De VVD vindt het belangrijk dat sport voor iedereen in Ouder-Amstel toegankelijk moet zijn. Bestaande ondersteuning voor bepaalde doelgroepen moet worden gehandhaafd.
- De VVD vindt het belangrijk om de jeugd zo vroeg mogelijk kennis te laten maken met sport en stimuleert daarom een nauwe samenwerking tussen sportverenigingen, scholen en buitenschoolse opvang.
- De VVD ondersteunt het organiseren van sportevenementen om zoveel mogelijk mensen kennis te laten maken met sport. Ook dienen buurtinitiatieven om meer mensen te laten bewegen door de gemeente ondersteund en gefaciliteerd te worden.
- Sportverenigingen, scholen en buitenschoolse opvang werken nauw samen om de schoolgaande jeugd zoveel mogelijk te laten bewegen en kennis te laten maken met de verschillende sporten. Buurtsportcoaches kunnen hierbij helpen.
- De VVD is er voorstander van dat het organiseren van sportevenementen, zoals de Ronde Hoeploop en de Triatlon, wordt gestimuleerd en gefaciliteerd.
Actief ondersteunen van sportverenigingen
- De VVD wil sportclubs en -verenigingen in Ouder-Amstel steunen in hun bestaan en bij het voorzien in kwalitatieve faciliteiten.
- Het werk van vrijwilligers is essentieel, wij vinden dat de gemeente hun inzet dient te koesteren.
Sportvoorzieningen in Ouder-Amstel moeten meegroeien
- De VVD wil dat huidige sportvoorzieningen gelijke tred houden met de groei van aantal bewoners binnen onze gemeente.
- In Ouderkerk moet het Amstelbad voorbereid worden op de toename van het aantal inwoners uit de nieuwe kernen in onze gemeente, door tijdig te investeren in onderhoud en uitbreiding van de capaciteit.
- De inzet van vrijwilligers moet structureel ondersteund worden, bijvoorbeeld met een opleidingsbudget, wervingscampagnes en een bijdrage in de exploitatiekosten, zodat het zwembad zijn sociale en sportieve functie kan blijven vervullen voor alle inwoners.
- De VVD vindt dat de sportvelden aan de Wethouder Koolhaasweg in Ouderkerk klaar gemaakt moeten worden om de te verwachten groei in het aantal leden op te vangen.
- De te kleine sportzaal in het centrum van Duivendrecht moet volgens de VVD vervangen worden door een volwaardige sporthal zoals de Bindelwijk in Ouderkerk.
- Ook CTO’70 in Duivendrecht moet zich verder kunnen ontwikkelen om mee te groeien met de uitbreiding van onze gemeente.
Sport is geen sluitstuk
- De VVD wil het goede sport- en beweegklimaat in Ouder-Amstel verder ontwikkelen, voor zowel georganiseerde als ongeorganiseerde sport. In de afweging met andere gewenste ontwikkelingen zoals woningbouw moet het sportaanbod altijd in balans blijven, en mag er in verhouding niet op achteruit gaan.
- Samen met de regio gemeenten moet hierover met Amsterdam gesproken worden. De groei van Amsterdam mag niet ten koste gaan van onze sportvoorzieningen.
6 Jouw portemonnee beschermen
Jouw portemonnee beschermen
Dankzij verstandig beleid, mede door inzet van de VVD en haar Wethouder van Financiën, staat Ouder-Amstel er financieel gezond voor. Dit is nodig om dat wij vinden dat de belangen van onze inwoners het beste gediend zijn wanneer wij als gemeente zelfstandig blijven en niet opgaan in een grotere gemeente. Alleen door zelfstandigheid kunnen wij zelf het dorpse en het groen in onze gemeente bewaren en beschermen. Tegelijkertijd staan we voor grote uitdagingen. In 2026 ontvangen gemeenten minder geld van het Rijk (het zogenoemde ravijnjaar), terwijl de kosten in het sociaal domein blijven stijgen.
De VVD wil dat de gemeente zuinig en verantwoord met belastinggeld omgaat. Niet meer uitgeven dan er binnenkomt en geen lasten doorschuiven naar volgende generaties. Iedere euro is door inwoners en ondernemers verdiend en moet daarom zinvol en efficiënt worden besteed.
Wij streven naar zo laag mogelijke gemeentelijke lasten voor inwoners en ondernemingen. De stijging van de lokale lasten beperken we waar mogelijk tot de inflatie. Maar we zijn eerlijk als de verwerkingskosten van afval stijgen dan moeten we dat doorrekenen ook wanneer dat hoger is dan de inflatie. Voordat er nieuw geld wordt uitgegeven, kijken we eerst of het binnen bestaande middelen past. Reserves zijn er om tegenvallers op te vangen, niet om structurele uitgaven mee te dekken. Transparantie en controle zijn essentieel: raad en inwoners moeten kunnen sturen op feiten en cijfers. Gemeentelijke verordeningen beperken we tot het hoogstnoodzakelijke.
Ouder-Amstel blijft samenwerken in de Metropoolregio Amsterdam, maar altijd vanuit een zelfstandige positie en met behoud van de zeggenschap van de gemeenteraad.
Dit zijn onze standpunten
- Focus op kerntaken: de gemeente voert wettelijke taken optimaal uit, zoals vergunningverlening, woningbouw, zorg en veiligheid.
- Financiën op orde: Ouder-Amstel blijft een financieel gezonde gemeente; belastinggeld wordt verstandig en zuinig besteed.
- Strikte scheiding inkomsten en uitgaven: incidentele meevallers worden niet ingezet voor structurele uitgaven; op = op.
- Realistische investeringsagenda: alleen investeren in projecten die toekomstgericht zijn en maatschappelijk of financieel rendement opleveren. Projecten waar de gemeente voor verantwoordelijk is, moeten nauwlettend worden gevolgd om te voorkomen dat zij uit de tijd en/of budget overschrijden ten gevolge van allerlei kleine aanpassingen (scope creep).
- Hetzelfde geldt voor beleid: nieuw beleid alleen als bestaand beleid wordt beëindigd; zo voorkomen we overbodige regels en kosten.
- Transparantie en controle: jaarlijkse doorlichting van delen van de begroting en periodieke verantwoording bij grote projecten.
- Hulp wanneer het nodig is: Iedereen die hulp nodig heeft, krijgt die snel en passend. Maar wel door een efficiënte en doeltreffende jeugdzorg en WMO: We organiseren zorg zo dat middelen terechtkomen waar ze het meeste verschil maken.
- Effectieve subsidies: Subsidies worden alleen verstrekt als ze aantoonbaar bijdragen aan welzijn en meedoen in onze gemeenschap.
- Geen verspilling: Gemeenschapsgeld zetten we gericht in, zodat we meer mensen kunnen helpen.
- Samenwerking in de regio: samenwerking met omliggende gemeenten waar dit efficiëntie of lagere kosten oplevert; deelname aan de MRA blijft onder democratische controle.
7 Duurzaam zonder dwang
Duurzaam zonder dwang
Ouder-Amstel moet verder verduurzamen. Dat betekent flinke veranderingen, die we alleen samen met inwoners kunnen realiseren. Duurzaamheid biedt kansen voor economische groei en een prettige, leefbare gemeente – maar wel op een betaalbare manier. Door slimme keuzes te maken, zorgen we dat we ons leven kunnen blijven leiden zoals wij dat willen, en blijft onze gemeente een fijne plek om te wonen.
De VVD kiest voor een realistische aanpak. Wij vinden dat problemen bij de bron moeten worden aangepakt en dat duurzaam gedrag makkelijk en aantrekkelijk moet zijn. Duurzaamheid is voor ons niet alleen een morele plicht, maar ook een kans: voor innovatie, economische ontwikkeling en een hoger rendement op investeringen. Dat doen we niet met ingewikkelde subsidies of onnodige regels, maar door ruimte te geven en procedures te vereenvoudigen.
Wij zetten in op groen in plaats van grijs: groene parkeerplaatsen, groene daken en het vergroenen van tuinen en pleinen. Het Dorpsplein in Duivendrecht moet een uitnodigende groene ontmoetingsplek worden. Bestaande natuurgebieden blijven beschermd en waar mogelijk versterken we de biodiversiteit. Zo maken we Ouder-Amstel klimaatbestendig en verminderen we hittestress.
Voor de energietransitie hanteren we een nuchtere koers. Ouder-Amstel moet in 2050 energieneutraal zijn, maar we kiezen voor een haalbare route: vooral zonnepanelen op daken, geen nieuwe windmolens in of rond de gemeente, en een vrije keuze voor inwoners om wel of niet aan te sluiten op een warmtenet. Duurzaamheidsplannen moeten een sluitende businesscase hebben en bijdragen aan lagere energielasten.
Daarnaast beijveren we ons voor voldoende capaciteit op het stroomnet, zodat inwoners en ondernemers niet worden beperkt in hun duurzame plannen. De gemeente moet actief samenwerken met netbeheerders, collectieve buurtinitiatieven ondersteunen en bij nieuwe woningbouwprojecten de energie-infrastructuur direct goed regelen.
Duurzaamheidsinvesteringen doen we alleen als ze maatschappelijk rendement opleveren. Geen prestigeprojecten, wel haalbare maatregelen die het leven in onze gemeente beter maken. Ouder-Amstel blijft samenwerken binnen de Metropoolregio Amsterdam, maar altijd met behoud van onze eigen positie en met zeggenschap van de gemeenteraad.
De VVD staat voor Groen Ouder-Amstel
- Groen in plaats van grijs: Wij willen zoveel mogelijk verharding vervangen door groen. Denk aan groene parkeerplaatsen zoals bij het Kampje en het Sluisplein, en bij nieuwe projecten standaard “groene” parkeeroplossingen.
- Groene en aantrekkelijke dorpspleinen: Het Dorpsplein in Duivendrecht moet een gezellige, groene ontmoetingsplek worden, met ruimte voor horeca en winkels. In de zomer moet het een verkoelende plek zijn waar inwoners graag verblijven.
- Beschermen van natuur en biodiversiteit: Bestaande natuurgebieden blijven ongemoeid. We zetten in op het beschermen en versterken van de biodiversiteit in de hele gemeente.
- Beperken van hittestress: We willen de openbare ruimte klimaatbestendig maken door zoveel mogelijk natuurlijk groen te gebruiken, om hittestress tegen te gaan.
- Groene daken en tuinen: De VVD stimuleert de aanleg van groene daken en tuinen. We steunen initiatieven die inwoners helpen hun tuin te vergroenen, zodat Ouder-Amstel milieuvriendelijker en aantrekkelijker wordt.
Geen zwerfvuil en hondenuitwerpselen
- Het huidige niveau van het opruimen van afval in de openbare ruimte willen we in ieder geval behouden en waar nodig verbeteren.
- Plekken waar veel afval wordt gedumpt, gaan we extra handhaven.
- De VVD wil op die plaatsen waar veel honden worden uitgelaten hondenpoepzakjes ophangen.
De VVD gaat voor een realistische energietransitie
- Energieneutraal in 2050: Wij steunen het doel om Ouder-Amstel in 2050 energieneutraal te maken, door energiebesparing en duurzame opwekking, vooral via zonnepanelen op daken.
- Geen windmolens in of aan de rand van de gemeente: De VVD wil geen nieuwe windturbines in onze gemeente of direct aan de gemeentegrens.
- Vrije keuze voor inwoners: Wij zijn voor stimulering in plaats van dwang: geen verplichte aansluiting op warmtenetten of gedwongen loskoppeling van het gasnet. Inwoners beslissen zelf.
- Duurzame plannen met gezonde businesscase: Duurzaamheidsprojecten moeten financieel sluitend zijn en niet leiden tot extra lasten voor inwoners.
- Inzicht en eigen regie: We willen dat inwoners eenvoudig kunnen zien waar ze energie kunnen besparen, zodat ze zelf maatregelen kunnen nemen. Dat scheelt kosten en draagt bij aan een duurzamere gemeente.
Voldoende capaciteit op ons stroomnet
- Toekomstbestendig stroomnet: De gemeente moet zorgen voor voldoende capaciteit op het elektriciteitsnet, zodat inwoners niet worden beperkt in het plaatsen van zonnepanelen of warmtepompen.
- Ondersteunen van buurtinitiatieven: Wij willen dat de gemeente collectieve projecten voor opwekking en opslag van energie actief ondersteunt.
- Voorzieningen voor groei en economie: Bij nieuwe woningbouwprojecten en voor MKB ondernemers is voldoende netcapaciteit cruciaal. De gemeente moet dit actief monitoren en hierover transparant verantwoording afleggen.
8 Meedoen met onze samenleving, trots en zuinig op onze vrijheid
Meedoen met onze samenleving, trots en zuinig op onze vrijheid
De VVD Ouder-Amstel wil dat iedereen de kans krijgt om mee te doen en zijn eigen plek in de samenleving te vinden. Dat meedoen kan zich uiten in betaald werk, vrijwilligerswerk of een combinatie van beiden. Een betaalde baan is het uitgangspunt: wie kan werken, werkt.
Wie vanuit een uitkering een baan accepteert, moet er financieel op vooruitgaan. Sociale voorzieningen zijn geen eindstation, maar een springplank naar werk en participatie. Alleen voor inwoners die echt niet kunnen werken is er langdurige ondersteuning.
De gemeente ondersteunt inwoners bij scholing en begeleiding die aansluiten op hun talenten en op de vraag van de arbeidsmarkt. Bestaande regelingen worden voortdurend getoetst op effectiviteit, zodat we blijven investeren in wat echt werkt. Ook steunt de VVD initiatieven om statushouders laagdrempelig te begeleiden naar werk.
Maar meedoen gaat verder dan werk alleen. Achter elke liefdadigheids-, culturele of sportactiviteit, elk dorpsfeest en elk stukje levend erfgoed staan vrijwilligers. Zij houden het verenigingsleven draaiende, organiseren exposities, beheren historische archieven en zorgen dat evenementen doorgaan. De kermissen, de feestweken in Ouderkerk en de Waver, open monumentendag, het Vervoertje, het hospice, het Amstelbad, de 4-5 mei vieringen, een eindeloze lijst, het maakt onze gemeente de moeite waard om in te wonen.
Zonder vrijwilligers zou dit niet mogelijk zijn. Deze inzet verdient meer waardering, niet in de vorm van papieren complimenten of ingewikkelde subsidieregelingen, maar door serieus te luisteren naar wat zij nodig hebben. Soms is dat toegang tot een ruimte, soms hulp bij materialen of een contactpersoon binnen de gemeente die snel schakelt. De gemeente moet zich daarbij opstellen als partner: minder bureaucratie, meer vertrouwen.
De VVD staat voor een tolerante samenleving waarin iedereen meedoet. Niet je afkomst maar je toekomst staat centraal, niet je geloof maar je gedrag. Integratie betekent: meedoen en de taal spreken. De VVD wil dat de gemeente actief beleid voert om inburgering en taalbeheersing te bevorderen. Doelgroepenbeleid dat groepen juist apart zet, wijst de VVD af. Activiteiten die integratie frustreren, worden niet gesubsidieerd en niet getolereerd.
De VVD verwerpt en bestrijdt discriminatie, maar verwacht ook dat iedereen zich aan de regels houdt. De gemeente werkt mee aan het landelijk vastgestelde immigratie- en asielbeleid. Er is geen opvang voor uitgeprocedeerden die niet willen meewerken aan hun terugkeer.
Tot slot vindt de VVD het beschermen van onze rechtsstaat cruciaal. Dezelfde wetten gelden voor iedereen. Politici, bestuurders en inwoners moeten dat uitgangspunt respecteren. De VVD staat vierkant achter politie, justitie en rechtspraak, die elke dag moed tonen om onze veiligheid en rechtsorde te beschermen. Ook lokaal besturen we namens alle inwoners – niet alleen voor de eigen achterban, maar voor het algemeen belang.
Standpunten VVD
- Vrijwilligers als fundament: vrijwilligers zijn onmisbaar voor cultuur, erfgoed en verenigingsleven. Hun inzet verdient structurele steun vanuit de gemeente.
- Gemeente als partner: de gemeente stelt zich op als bondgenoot van vrijwilligers, niet als toezichthouder. Minder bureaucratie, meer vertrouwen.
- De VVD is trots op de manier waarop we de Oekraïners een veilige plek bieden in Ouder Amstel.
- De VVD is voor een actieve regie rol van de gemeente om zoveel mogelijk mensen aan een baan te helpen. Natuurlijk geldt hier ook de eigen verantwoordelijkheid.
- De VVD is voorstander van het volgen van opleidingen en het verrichten van werkzaamheden voor diegenen die (tijdelijk) geen werk hebben met als doel een betaalde baan te krijgen. De opleidingen moeten wel gericht zijn op het ontwikkelen van de talenten die mensen hebben.
- Voor de uitvoering van de bijstand, de bijzondere bijstand en mogelijk andere inkomensregelingen wil de VVD dat naar de bedoeling van de regeling gekeken wordt.
- De VVD wil ook dat misbruik gestraft wordt en dat uitkeringsgerechtigden zich aan de regels houden. De Gemeente dient hierop actief te handhaven. Als het uitgangspunt van ‘vertrouwen’ geschaad wordt, dient er ingegrepen te worden. Eventueel beroep op privacy is misplaatst als sprake is van misbruik van voorzieningen.
- De VVD is voorstander van een minimabeleid, kinderen uit achtergestelde posities mogen niet aan de zijlijn blijven staan. Zij moeten kunnen meedoen aan sportclubs en andere verenigingen, zodat ook zij kansen krijgen om zich te ontwikkelen en onderdeel te zijn van de gemeenschap.
- Regelingen moeten continu op effectiviteit worden getoetst. De VVD wil voorkomen dat regeling op regeling wordt gestapeld.
- Ouder-Amstel telt veel expats die de Nederlandse taal niet machtig zijn. De gemeente moet zich inspannen om deze groep in onze dorpse gemeenschappen te verwelkomen en op te nemen.
- Integreren betekent dat de VVD verwacht dat mensen zich aanpassen, de taal spreken en een bijdrage leveren aan de dorpen in onze gemeente.
- De VVD is principieel tegen het bewust scheiden van vrouwen en mannen of jongens en meisjes bij sport of andere activiteiten.
- De Nederlandse taal leren is een eigen verantwoordelijkheid van de immigrant. De gemeente faciliteert door te bevorderen dat er voldoende betaalbare cursussen zijn in de Nederlandse taal.
- De gemeente ziet erop toe dat integratie- en taalcursussen daadwerkelijk worden gevolgd en geeft weinig toe aan redenen om deze cursussen niet te hoeven volgen.
- De VVD hecht aan een strikte scheiding tussen kerk en staat.
Financiën (€)
Hoe meer mensen een betaald baan hebben, hoe minder geld er uitgegeven wordt aan uitkeringen en voorzieningen. Daar moet wat de VVD betreft de nadruk liggen. De VVD gaat uit van vertrouwen maar wil streng zijn als sprake is van misbruik.
De VVD wil dat de gemeente geen subsidies verleent aan organisaties en activiteiten die apartheid bevorderen. Dus geen doelgroepenbeleid meer. De VVD denkt immers in individuen, niet in groepen.
9 Een bereikbaar Ouder-Amstel
Een bereikbaar Ouder-Amstel
Ouder-Amstel is goed verbonden met de regio: metrolijnen 50, 51, 53 en 54, station Duivendrecht, de treinverbinding richting Utrecht en Amsterdam en meerdere buslijnen vormen een solide basis. Ook de busverbindingen tussen de ArenA en Amstelveen (zoals bijvoorbeeld lijn 300) zijn belangrijk voor inwoners, scholieren en bezoekers van evenementen. Toch zijn er knelpunten: in buitenwijken en poldergebieden is de afstand tot een bushalte vaak groot en in de avond en het weekend rijden er minder bussen. Vooral jongeren, ouderen en mensen die slecht ter been zijn merken dat het openbaar vervoer niet altijd goed aansluit.
De succesvolle actie van bewoners om bus 41 terug te krijgen laat zien hoe groot de betrokkenheid is bij goed openbaar vervoer. De VVD moedigt zulke initiatieven aan en steunt inwoners die zich inzetten voor verbeteringen. Ouder-Amstel maken we immers samen.
Er zijn momenteel plannen om de metrolijnen te ontvlechten en een aantal lijnen en rechtstreekse verbindingen te schrappen. De VVD wil dat bij de ontvlechting rekening wordt gehouden met de reizigersstromen vanaf het Arenagebied, Duivendrecht en de toekomstige Nieuwe Kern en dat een rechtstreekse verbinding met het Amsterdam Centraal Station en met de Zuidas behouden blijft.
De VVD wil deze knelpunten oplossen met realistische en uitvoerbare maatregelen, zodat ze werken voor inwoners en betaalbaar blijven voor de gemeente. Daarbij zien we kansen in de ontwikkeling van de Smart Mobility Hub bij De Nieuwe Kern. Deze hub moet voldoende parkeercapaciteit bieden, goed bereikbaar zijn en gebruikmaken van slimme technologie om verkeersstromen en parkeerdruk te sturen. Voor de VVD is de hub een aanvulling, geen verplichting: bewoners moeten kunnen kiezen tussen eigen auto, deelauto, fiets of openbaar vervoer.
Ons uitgangspunt is dat betaald parkeren niet verder wordt uitgebreid: parkeren blijft gratis in Ouderkerk en Duivendrecht, zodat centra en voorzieningen voor iedereen bereikbaar blijven.
De VVD vindt dat mensen zich vrij moeten kunnen verplaatsen op de manier die bij hen past: per auto, scooter, fiets of openbaar vervoer. Een goede bereikbaarheid is een kerntaak van de gemeente en van levensbelang voor de lokale economie. Daarom investeren we in veilige fietsroutes die inwoners verleiden vaker de fiets te pakken en in een infrastructuur die doorstroming en bereikbaarheid voor iedereen garandeert.
Milieuzones en mobiliteit oostelijk van de A2
- De VVD wil geen milieuzones of zero-emissiegebieden in de gemeente Ouder-Amstel. Bewoners en ondernemers moeten daar met iedere auto kunnen blijven rijden.
- De VVD wil dat de gemeente zich verzet tegen maatregelen die verkeer onnodig verdringen naar omliggende buurten en wegen, waardoor overlast juist toeneemt.
- De VVD wil dat luchtkwaliteit wordt verbeterd door slimme oplossingen zoals betere doorstroming, minder stilstaand verkeer en stimuleren van schonere voertuigen, niet door nieuwe verboden of extra regels.
- De VVD wil dat ondernemers in Ouder-Amstel betaalbaar en zonder extra administratieve lasten kunnen blijven bevoorraden, zonder dat ze verplicht worden tot dure aanpassingen voordat dit landelijk is geregeld.
Smart Mobility Hub
- De VVD wil dat de Smart Mobility Hub voldoende parkeercapaciteit biedt om de werkelijke behoefte van bewoners en bezoekers op te vangen.
- De VVD wil dat de hub goed bereikbaar is te voet, per fiets en met het openbaar vervoer, met veilige en toegankelijke routes voor iedereen.
- De VVD wil dat de hub écht “smart” is, met realtime reisinformatie, reserveringsmogelijkheden en data gestuurde monitoring om parkeerdruk en verkeersstromen te optimaliseren.
- De VVD wil samenwerken met marktpartijen om de hub betaalbaar en innovatief te houden, zonder dat de rekening onnodig bij inwoners terechtkomt.
- De VVD wil dat de hub zo wordt ontworpen dat hij kan meegroeien met nieuwe technologie en veranderende vervoersbehoeften.
- Bij evenementen moeten er voldoende maatregelen worden genomen voor de vlotte afhandeling van de verkeerstromen.
Ruimte voor de auto
- De VVD wil dat inwoners dichtbij huis kunnen parkeren, ook in nieuwe wijken. Waar de ruimte krap is door de bouwopgave, zorgen we voor creatieve oplossingen zoals extra parkeergarages of deelmobiliteit — maar nooit ten koste van de leefbaarheid in de buurt.
- Ook moet het parkeren passen in een groen, ruim opgezet en veilig Ouder-Amstel.
- De VVD streeft naar “blauwe parkeerzones”, daar waar dat mogelijk en wenselijk is (o.a. kort parkeren bij medische voorzieningen, winkels en horeca). Ook zijn wij voor het invoeren van blauwe zones om overlast van Schiphol of Arena bezoekers te beperken. Gedurende die perioden is het dan noodzakelijk dat er extra handhaving plaatsvindt.
Goed Openbaar Vervoer
- De VVD wil dat openbaar vervoer in Ouder-Amstel betrouwbaar en dichtbij blijft, zodat iedereen gemakkelijk kan reizen.
- De VVD wil dat bij een ontvlechting van de metrolijnen een rechtstreekse verbinding blijft bestaan met het Amsterdam Centraal Station en met de Zuidas.
- Behoud van directe verbindingen: Bij de ontvlechting van de metrolijnen moeten rechtstreekse verbindingen met zowel Amsterdam Centraal als de Zuidas behouden blijven.
- Rekening houden met reizigersstromen: De aanpassingen moeten aansluiten op de verwachte groei van reizigers vanuit het Arenagebied, Duivendrecht en de toekomstige Nieuwe Kern.
- Goede bereikbaarheid voor nieuwe wijken: De metro-infrastructuur moet toekomstbestendig zijn en bijdragen aan een goede ontsluiting van nieuwe woon- en werkgebieden.
- De VVD wil een pilot met OV op afroep in de late avond, zodat inwoners ook buiten de spits mobiel blijven.
- De VVD wil dat de busverbindingen tussen de ArenA en Amstelveen (zoals lijn 300) behouden en waar mogelijk verbeterd worden.
- De VVD wil bewonersinitiatieven die het OV verbeteren, zoals de succesvolle actie voor de terugkeer van bus 41, actief ondersteunen.
Gecontroleerde deelmobiliteit
- De VVD wil in de nieuwe woonwijken deelmobiliteit mogelijk maken en faciliteren.
- De VVD is voor gecontroleerde deelmobiliteit van bijvoorbeeld scooters door bepaalde plaatsen aan te wijzen waar deze gestald mogen worden. Dit voorkomt het “wild” parkeren dat tot overlast en ergernis leidt.
Financiën (€)
Voor infrastructuurprojecten met een gezamenlijk belang streeft de VVD naar medefinanciering vanuit provincie, regio of Rijk. De VVD vindt het verkeerd dat de auto bij parkeertarieven als melkkoe wordt gebruikt.
10 Betaalbare en efficiënte zorg voor Ouder-Amstel
Betaalbare en efficiënte zorg voor Ouder-Amstel
Vroeg of laat krijgt iedereen met zorg te maken. De VVD wil goede, liefdevolle zorg waarbij onze inwoners centraal staan. Hulp moet zo dicht mogelijk bij huis beschikbaar zijn, zodat het weinig vraagt van het dagelijks leven. Dat is de kracht van onze gemeente met haar dorpse karakter: je moet als je ouder wordt met goede ondersteuning in je eigen buurt kunnen blijven wonen. Een buurt waar je je buren tegenkomt voor een praatje en waar straten en voorzieningen goed toegankelijk zijn.
Iedereen, jong en oud, moet kunnen rekenen op de juiste zorg en ondersteuning. Mantelzorgers spelen daarin een belangrijke rol, maar de gemeente heeft vanuit de Wmo en de Jeugdwet ook een verantwoordelijkheid. Lokaal staat men dichter bij betrokkenen en kan zorg beter en persoonlijker worden geleverd. Bureaucratie moet daarbij tot een minimum worden beperkt en de menselijke maat moet vooropstaan.
Met de toenemende vergrijzing en stijgende zorgvraag staat de gemeente voor een grote opgave. De VVD kiest voor een tweesporenaanpak: goede zorg waar nodig én een sterke inzet op preventie. Voorkomen is beter dan genezen. Ouders dragen de eerste verantwoordelijkheid voor hun kinderen, maar preventieprogramma’s op school en in de wijk helpen om problemen vroeg te signaleren en te voorkomen.
De VVD wil een gemeente waarin mensen zo veel mogelijk zelfredzaam zijn. Voor wie niet zelfstandig kan functioneren, moet passende ondersteuning beschikbaar zijn. En voor inwoners die ondanks Wmo-ondersteuning niet langer zelfstandig kunnen wonen, moet er goede opvang zijn – bijvoorbeeld bij dementie of in de laatste levensfase.
Het uitgangspunt blijft: één gezin, één hulpverlener, één plan. Daarnaast geldt het principe dat de gebruiker betaalt, binnen de wettelijke mogelijkheden en met oog voor draagkracht en maatwerk. Zo blijft de zorg betaalbaar en toegankelijk voor iedereen die haar écht nodig heeft.
Voorkomen is beter dan genezen
- Voorkomen is beter dan genezen. Problemen bij kinderen en gezinnen moeten zo vroeg mogelijk worden gesignaleerd, zodat zware hulp kan worden voorkomen. Sociale wijkteams, huisartsen, scholen en sportclubs spelen hierin een belangrijke rol.
- Ouderen verdienen een actieve oude dag. De VVD wil meer bewegingsprogramma’s voor ouderen om dementie en valincidenten te voorkomen en zo hun zelfredzaamheid te vergroten.
- Huiselijk geweld en kindermishandeling krijgen hoogste prioriteit. Signalen moeten tijdig worden herkend door hulpinstanties en hulp moet direct beschikbaar zijn.
Een effectieve ouderenzorg
- Ouderen blijven het liefst in hun eigen buurt wonen. De VVD wil meer woningen waar je goed oud kunt worden en woonvormen waar ouderen samen kunnen wonen, zodat zij met ondersteuning zelfstandig blijven wonen.
- Innovatie helpt ouderen langer thuis te wonen. De VVD zet in op slimme oplossingen zoals domotica en wil mantelzorgers actief ondersteunen.
- Iedereen verdient een waardige laatste levensfase. De VVD faciliteert initiatieven om voldoende hospices beschikbaar te maken.
- Aanpassingen aan woningen moeten snel kunnen. Vergunningen voor woningaanpassingen moeten vlot worden verleend en corporaties moeten investeren in het aanpassen en bouwen van geschikte woningen.
Een effectieve jeugdzorg
- Jeugdzorg moet scherp worden afgebakend. Kinderen krijgen nu soms hulp voor zaken die bij normaal opgroeien horen. Ouders dragen de eerste verantwoordelijkheid voor een gezonde opvoeding.
- Normaliseren waar mogelijk. Hulp moet niet onnodig zwaar worden gemaakt en kinderen moeten niet de rest van hun leven een stempel meedragen.
- Geen lange wachtlijsten. Kinderen die hulp nodig hebben, moeten die tijdig krijgen – zowel voor reguliere als hoog-specialistische jeugdzorg.
- Meer jeugdprofessionals bij de huisarts. Zij kennen de regionale zorgorganisaties en kunnen voorkomen dat kinderen onnodig worden doorverwezen naar zwaardere zorg.
- Goede toegang tot de GGZ. De VVD wil dat jongeren met ernstige psychische problemen snel geholpen worden; lange wachtlijsten zijn niet uit te leggen.
Een betaalbare jeugd- en ouderenzorg
- Eén gezin, één aanspreekpunt. Ieder gezin krijgt één vaste hulpverlener om vertrouwen te creëren en hulp effectief te maken.
- Altijd een persoonlijk gesprek. Bij een ondersteuningsvraag wordt samen met de inwoner de situatie en mogelijke oplossingen in kaart gebracht. Dit gebeurt volgens het principe van één vrager met daarbij passende zorg en zo min mogelijk bureaucratie.
- Zorg moet betaalbaar blijven. De VVD wil dat kritisch wordt gekeken of de geboden hulp passend is en dat middelen doelmatig worden ingezet.
- Regionale samenwerking met oog voor eigen belang. De gemeente moet alert blijven dat zij niet onnodig meebetaalt aan jeugdzorg in andere gemeenten.
- Mantelzorgers verdienen steun. Er moet een centrale plek zijn waar zij terecht kunnen met vragen en informatie, bijvoorbeeld via het Wmo-loket.
- Voorkom overbelasting. De welzijnsorganisatie moet actief contact onderhouden met mantelzorgers om problemen vroeg te signaleren.
Een huisarts voor iedereen in de buurt
- De VVD vindt dat iedereen in de buurt een huisarts moet kunnen hebben, en wil dat de gemeente een gunstig vestigingsklimaat ondersteunt voor huisartsen en andere eerstelijns zorgverleners zoals bijvoorbeeld door her faciliteren van huisvesting en voldoende parkeerplekken.
Financiën (€)
De gemeente moet zich sterk maken, samen met de VNG, om voldoende landelijke geldstromen te ontvangen om de kwalitatief goede zorg in Ouder-Amstel, zowel voor WMO als voor Jeugdzorg, mogelijk te blijven maken.
Binnen de gemeentelijke begroting zal de VVD zich sterk maken voor voldoende eigen middelen.
De VVD vindt dat van burgers eigen bijdragen, waar mogelijk, gevraagd kunnen en moeten worden.
De VVD wil de beschikbare middelen zoveel mogelijk laten toekomen aan betrokkenen, zonder onnodige bureaucratie en overhead kosten. De VVD is voor het formuleren van normatieve eisen aan de uitvoering door de gemeentelijke organisatie.
11 Een goede basis voor onze jeugd
Een goede basis voor onze jeugd
De jeugd van Ouder-Amstel is onze toekomst. Daarom lichten we een aantal van onze standpunten, die ook elders in ons programma zijn genoemd extra toe.
De VVD wil dat ieder kind hier veilig, gezond en met plezier kan opgroeien. Dat begint met een veilige schoolomgeving, goede kinderopvang en onderwijs dat aansluit bij de talenten van elk kind. Wij vinden dat ouders de eerste verantwoordelijkheid hebben voor hun kinderen, maar dat de gemeente de basis moet organiseren: goede voorzieningen, veilige routes en ondersteuning als dat nodig is.
Wij zetten in op preventie en vroege signalering van problemen. Voorkomen is beter dan genezen: door kinderen een gezonde leefstijl, sport en mentale weerbaarheid mee te geven, verkleinen we de noodzaak voor zwaardere jeugdzorg. Waar hulp wel nodig is, moet die snel, passend en dichtbij beschikbaar zijn.
Daarnaast willen wij dat jongeren zich betrokken voelen bij hun dorp. Daarom stimuleren we sport en cultuur, investeren we in ontmoetingsplekken en betrekken we jongeren actief bij plannen die hun leefomgeving beïnvloeden. Maar ook interesseren we hen voor het politieke bedrijf, zij zijn immers onze toekomstige raadleden en bestuurders. Zo bouwen we aan een sterke en veerkrachtige generatie inwoners die klaar is voor de toekomst.
Een veilige leeromgeving voor iedereen
- De VVD wil dat ieder kind in Ouder-Amstel veilig naar school kan; daarom maakt de gemeente bindende afspraken met scholen en kinderopvang over verkeersveiligheid.
- We investeren in veilige, goed verlichte schoolroutes en duidelijke oversteekplaatsen, zodat ouders hun kinderen met een gerust hart kunnen laten fietsen of lopen.
- Pesten, cyberpesten, geweld en drugsgebruik horen niet op of rond school; de VVD zet zich in om dit actief tegen te gaan.
- Voorlichting over sociale veiligheid en online risico’s helpt kinderen en ouders om problemen vroeg te herkennen en aan te pakken.
Een school in Ouder-Amstel voor ieder kind
- Ieder kind heeft recht op goed, passend onderwijs in de eigen dorpskern; de VVD wil dat deze voorzieningen voor alle gezinnen bereikbaar blijven.
- De gemeente zorgt samen met schoolbesturen voor voldoende capaciteit en voor moderne, duurzame schoolgebouwen die klaar zijn voor de toekomst.
- Kinderopvang en BSO moeten zoveel mogelijk op of vlak bij de schoollocaties worden aangeboden, zodat werk en gezin goed te combineren blijven.
- De VVD wil structureel overleg met omliggende gemeenten om ervoor te zorgen dat er voldoende onderwijs- en opvangcapaciteit blijft.
- Er komt een onderzoek naar de haalbaarheid van een middelbare school in Ouder Amstel, zodat jongeren ook in hun eigen gemeente kunnen doorleren.
Gezondheid en sport
- Geen enkel kind mag aan de zijlijn staan; de VVD wil regelingen zoals het Jeugdfonds Sport & Cultuur actief onder de aandacht brengen.
- Scholen, sportclubs en buurtsportcoaches werken intensief samen om kinderen al vroeg kennis te laten maken met sport en beweging.
- Gezonde schoolprogramma’s voor voeding, beweging en mentale weerbaarheid helpen kinderen om gezond op te groeien.
- De VVD wil laagdrempelige sport- en beweegactiviteiten in alle dorpen, ook speciaal gericht op tieners.
Voldoende en passende kinderopvang
- De VVD wil dat de gemeente voortdurend de capaciteit van crèches, kinderopvang en buitenschoolse opvang toetst en in balans houdt met de vraag.
- De gemeente faciliteert dat kinderopvang en BSO zoveel mogelijk in of direct bij scholen worden gehuisvest.
- Kinderopvang moet zoveel mogelijk aansluiten op de werktijden van ouders, zodat werk en gezin goed te combineren zijn.
Jeugdzorg en preventie
- Problemen bij kinderen en gezinnen moeten vroeg worden gesignaleerd door scholen, huisartsen, sportclubs en sociale teams.
- De jeugdzorg moet zich richten op passende hulp zonder onnodig zware trajecten of langdurige procedures.
- De VVD wil de wachtlijsten terugdringen en snelle toegang realiseren tot zowel reguliere als specialistische zorg.
- Meer jeugdprofessionals bij de huisarts voorkomen onnodige doorverwijzingen naar zwaardere hulp.
- Voor jongeren met ernstige psychische klachten moet de jeugd-GGZ snel en toegankelijk beschikbaar zijn.
Jeugdparticipatie en vrije tijd
- De VVD wil investeren in veilige en aantrekkelijke sport- en ontmoetingsplekken voor jongeren.
- Alcoholvrije evenementen en activiteiten worden actief ondersteund, zodat jongeren op een positieve manier samenkomen.
- Jongeren moeten actief worden betrokken bij gemeentebeleid en lokale initiatieven die hun leefomgeving raken.
- Dorpsfeesten en culturele activiteiten worden behouden en waar nodig vernieuwd om jongeren betrokken te houden bij hun gemeenschap.