Inloggen Lid worden

Motie AZC, Het is nog niet te laat!

31 januari 2026

In de raadsvergadering van 29 januari 2026 stond een van de meest besproken dossiers van dit moment op de agenda: de realisatie van een AZC aan de Tolweg. Voor Jan Geert Bakker, die namens VVD Heemskerk het woord voerde, was de toon direct gezet bij het zien van de vijftig lege stoelen in de zaal. Deze lege plekken zijn voor ons het symbool geworden voor het hele proces rondom de asielopvang. Het is een proces op afstand met te weinig betrokkenheid van burgers en met veel bestuurlijke tekortkomingen.

Een duidelijke grens: Wij zijn tegen dit AZC

VVD Heemskerk is vanaf het begin helder geweest over het standpunt: wij zijn tegen dit AZC. De risicos voor de veiligheid, de mogelijke overlast en de grote zorgen over de leefbaarheid wegen voor ons zwaarder dan de drang van het college om dit plan door te drukken. Inwoners maken zich terecht zorgen over de druk op de woningmarkt, de verkeersveiligheid en het behoud van groen. Wij vinden een opvanglocatie voor meer dan 300 personen op deze plek simpelweg te grootschalig en ongeschikt.

Een proces vol gebreken

Tijdens het debat uitte Jan Geert Bakker stevige kritiek op de aanpak van het college. Het lijkt erop dat er bewust is gekozen voor een route met zo min mogelijk discussie en transparantie. Een dieptepunt in dit dossier is het wegduiken voor bestuurlijke verantwoordelijkheid. Besturen betekent ook zichtbaar zijn op het moment dat het lastig wordt en niet de portefeuille overdragen aan een collega vlak voor een belangrijk debat.

Uit de eigen raadsmemo van het college blijkt bovendien dat de participatie volledig is vastgelopen. Informatiebijeenkomsten zijn afgeblazen bij gebrek aan informatie en de regie over het contact met onze inwoners ligt inmiddels grotendeels bij het COA. VVD Heemskerk vindt dit de omgekeerde wereld. De gemeente hoort zelf aan het roer te staan en de kaders te bepalen voor de veiligheid en het beheer in ons eigen dorp.

Motie AZC, Het is nog niet te laat!

Om de regie terug te pakken bij de inwoners en de gemeenteraad, dienden wij de Motie AZC, Het is nog niet te laat! in. In deze motie stelt VVD Heemskerk vier harde voorwaarden:

  • Heemskerk moet zich formeel als belanghebbende positioneren in de vergunningsprocedure bij de gemeente Uitgeest om onze lokale belangen echt te kunnen beschermen.
  • Het college mag geen onomkeerbare stappen zetten voordat de nieuwe gemeenteraad na de verkiezingen van maart 2026 een besluit heeft genomen.
  • Er mag pas sprake zijn van een vervolg als er een aantoonbaar traject met inwoners en ondernemers  is doorlopen.
  • Er moeten duidelijke garanties liggen op het gebied van veiligheid, handhaving en kosten.

De kiezer is aan zet

Sommige partijen proberen het debat te ontwijken door te stellen dat alles in 2023 al besloten is. VVD Heemskerk verwerpt die redenering. De plannen zijn sindsdien wezenlijk veranderd qua locatie en omvang. Een besluit uit het verleden mag nooit een vrijbrief zijn om de huidige zorgen van inwoners te negeren.

Het is zeer teleurstellend dat een meerderheid van de raad onze motie heeft weggestemd en daarmee de kans om nu bij te sturen heeft laten liggen. Wij blijven echter bij onze lijn: de kwaliteit van een plan hangt volledig samen met het draagvlak in de samenleving. In maart 2026 heeft de inwoner de kans om zich hierover uit te spreken. Voor VVD Heemskerk staat de leefbaarheid van ons dorp altijd voorop.

Tijdlijn AZC Heemskerk-Uitgeest

In onderstaand document vindt u tevens een overzicht van de Besluitvorming en Procedures van gemeente Heemskerk tot op heden m.b.t. het AZC Heemskerk-Uitgeest.

Download tijdlijn

Bekijk hieronder de volledige bijdrage van Jan Geert Bakker tijdens de raadsvergadering.

Confidental Infomation