De VVD Deventer heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college over het plan om op tientallen wegen in de stad de maximumsnelheid te verlagen van 50 naar 30 kilometer per uur. Voor de VVD staat verkeersveiligheid voorop, maar maatregelen moeten volgens de fractie wel realistisch, uitlegbaar en handhaafbaar zijn. Daarnaast moet Deventer ook goed bereikbaar blijven voor inwoners, ondernemers en bezoekers.
Aanleiding voor de vragen is recente berichtgeving over het verkeersbeleid van de gemeente. Volgens plannen van het college moet op veel wegen in Deventer de snelheid omlaag naar 30 km/u. Tegelijk wordt onderzocht of op de Siemelinksweg (N348) de snelheid juist verhoogd kan worden naar 70 km/u om de doorstroming richting de A1 te verbeteren en doorgaand verkeer beter via deze route te leiden.
De VVD begrijpt dat de gemeente zoekt naar manieren om de stad leefbaar en veilig te houden, maar vindt dat nieuwe maatregelen wel goed doordacht moeten zijn. “Als je snelheden verlaagt, moet dat ook geloofwaardig zijn voor weggebruikers en handhaafbaar voor politie en justitie,” aldus VVD-raadslid Rogier Zuijdam.
Daarbij speelt ook mee dat landelijk steeds vaker wordt gewaarschuwd voor problemen met de handhaving van 30 km/u-zones. Uit berichtgeving blijkt dat veel gemeenten moeite hebben om daadwerkelijk boetes uit te delen, omdat wegen niet altijd zijn ingericht als echte 30-kilometerwegen. Zonder aanpassingen aan de weginrichting, zoals drempels, versmallingen of ander asfalt, kan handhaving volgens het Openbaar Ministerie lastig zijn.
De VVD wil daarom van het college weten of vooraf goed is onderzocht of de voorgestelde 30 km/u-wegen in Deventer daadwerkelijk handhaafbaar zijn. Ook vraagt de fractie welke aanpassingen aan de weginrichting nodig zijn om deze zones geloofwaardig te maken en wat de kosten daarvan zijn.
Daarnaast vraagt de VVD of er al overleg is geweest met politie en het Openbaar Ministerie over de handhaving van de nieuwe snelheidsregimes. “We moeten voorkomen dat er straks overal 30 km/u op de borden staat, maar dat er in de praktijk nauwelijks kan worden gehandhaafd. Dat ondermijnt het draagvlak voor verkeersmaatregelen,” aldus Zuijdam.
Ook plaatst de VVD vraagtekens bij het tempo van de plannen. Eerder vastgestelde 30 km/u-zones in Deventer zijn op veel plekken nog niet volledig ingevoerd en de effecten daarvan zijn nog niet geëvalueerd. De fractie wil daarom weten waarom het college nu al nieuwe wegen wil toevoegen aan het 30 km/u-netwerk.
“Verkeersveiligheid is superbelangrijk, maar Deventer moet ook bereikbaar blijven voor inwoners, ondernemers en bezoekers. Verkeersmaatregelen moeten niet alleen goed bedoeld zijn, maar moeten ook daadwerkelijk werken in de praktijk,” aldus Rogier Zuijdam.
Klik op de onderstaande link voor de schriftelijke vragen: