Home Standpunten Politiemissie Afghanistan (Kunduz)

Politiemissie Afghanistan (Kunduz)

De VVD neemt verantwoordelijkheid voor de veiligheid in Nederland. Ons land wordt geregeld genoemd als doelwit voor terroristen, een aanslag zou een ramp zijn, voor slachtoffers, maar ook onze samenleving als geheel. Aanslagen beginnen ver van ons bed, maar raken de vrije samenleving recht in het hart. Maatregelen achteraf hebben geen zin; bij aanslagen is er maar één optie: ze voorkomen. In het Afghanistan van de Taliban werden terroristen getraind om in Europa aanslagen te plegen. Een stabiel Afghanistan maakt Europa en Nederland veiliger. Na het goede werk in Uruzgan wil Nederland nu op een veel bescheidener niveau een bijdrage leveren. De Nederlandse trainingsmissie heeft alleen een (onder VN) trainingsmandaat en mag niet meedoen aan offensieve acties tegen de Taliban (dat is gister nog benadrukt door het Kabinet). Wij willen dat de Nederlanders daar zo veilig mogelijk zijn. Dat betekent dat er zeer goede en grondige afspraken moeten worden gemaakt met de Duitsers over bescherming, verdediging als dat nodig en beschikbare Nederlandse luchtsteun om de Nederlanders te beschermen. Wij willen de Afghanen hiermee in staat stellen om hun land zelf veilig en stabiel te houden na 2014 en dat betekent automatisch meer veiligheid voor Nederland. Dat is waar het om gaat.

In Afghanistan wordt langzaam maar zeker vooruitgang geboekt. De afgelopen jaren is in Afghanistan het BBP, de export, het aantal schoolgaande kinderen en de levensverwachting steeds gestegen. Mensen kunnen gebruik maken van telefoonnetwerken, elektriciteit en medische hulp. Rechten voor vrouwen zijn verbeterd. Toen Nederland in Uruzgan begon waren er 0 agenten, nu zijn dat er 2000. En die agenten zijn hard nodig om de orde te bewaren, de boel in de gaten te houden en de mensen te beschermen en te helpen.

De missie bestaat uit een mix van militairen, marechaussees, justitiële experts en politieagenten om de Afghaanse politie op te leiden en uit ondersteunend personeel (bijv. medisch) dat aan een succesvolle uitvoering van de missie moet bijdragen en om te zorgen dat het personeel van een goede infrastructuur gebruik kan maken. Een aantal militairen om de overige Nederlanders te beschermen in noodgevallen. Hetzelfde geldt voor de F-16's (en we beslissen zelf over de inzet daarvan). Deze hebben de specifieke taak de Nederlanders in Afghanistan te beschermen. Het is namelijk een utopie te denken dat trainers zonder bescherming in een land als Afghanistan kunnen opereren. En dat risico willen we natuurlijk ook niet nemen.

Kunduz is niet zonder gevaar, niet veilig, maar er is zeker geen oorlog. De politieteams waarmee Nederland op pad gaat kunnen zonder beschermde konvooien de poort uit. Belgische en Finse medewerkers van EUPOL in Kunduz gaan met minimale bescherming de stad in. Er zijn talloze VN-kantoren en NGO’s actief in Kunduz. Dat zou allemaal niet kunnen in een oorlogsgebied.

We krijgen vaak de vraag waarom de Afghaanse politiemensen niet naar Nederland kunnen worden gehaald voor een training. Echter, de omstandigheden in Afghanistan zijn niet na te bootsen in Nederland. Kunduz is de Veluwe niet. De Afghaanse politie staat geen bonnen uit te delen op kruispunten, maar dient deze kruispunten te beveiligen tegen aanslagen. De Afghaanse bevolking en samenleving is wezenlijk anders dan de Nederlandse. Daarom is het juist zo belangrijk om ter plekke te zorgen voor een goede training en de training op de omstandigheden daar af te stemmen, in plaats van andersom. Dat kan niet met een PowerPoint presentatie in Brabant, maar moet met een praktijkopleiding ter plekke.

De lengte van de intensieve trainingsperiode is al verlengd tot 18 weken. En als de veiligheidssituatie verslechtert zal het kabinet de bijdrage nader bezien. dat was ook een harde eis van de VVD: de veiligheid van de Nederlanders gaat boven alles. En nogmaals; de Nederlandse missie is niet militair. Ze nemen slechts lichte wapens mee om zichzelf te beschermen en gaan onder geen beding offensieve acties uitvoeren. Ze gaan mee om hun kennis, niet om hun gevechtskracht.

Afghanistan is natuurlijk geen Zwitserland en wordt ook geen Zwitserland. We moeten realistische doelen stellen. De Afghaanse politie moet in staat worden gesteld de burgers daar te beschermen en de wet te handhaven: dat alleen al is een hele stap. Hetzelfde werd eerder gezegd over de training van het Afghaanse leger: dat was corrupt, zou overlopen naar de Taliban en training zou nutteloos en zelfs contraproductief zijn. Deze spiraal is echter juist door de training doorbroken waardoor het Afghaanse leger veel vooruitgang heeft kunnen boeken.  

Politiek is keuzes maken. En natuurlijk zijn de meningen dan verdeeld. Maar wij vinden dat deze keuze, op basis van grondwettelijke beginselen en ons geloof in de internationale rechtsorde, gerechtvaardigd is. 



Actueel

Volledig overzicht

Standpunten

Volledig overzicht

Mensen

Volledig overzicht

Over de VVD

Volledig overzicht

Agenda

Volledig overzicht

Algemeen
Pers

Volledig overzicht