Geen gemeentegelden naar Ontwikkelingsamenwerking
Ontwikkelingsamenwerking is geen gemeentelijke taak. Gemeenten moeten dat ook niet willen. Zij hebben geen expertise en kunnen niet toezien op effectiviteit en goede besteding.
De VVD is zeer kritisch op het rijksbeleid inzake ontwikkelingssamenwerking en is van mening dat dit beleid echt veel beter èn voor minder geld kan. “Laten we in deze tijden van financiële krapte helemaal stoppen met ontwikkelingssamenwerking op gemeentelijk niveau”, aldus VVD-woordvoerder ontwikkelingsamenwerking Edith Schippers. “Schoenmaker blijf bij je leest: besteed gemeentelijke gelden aan gemeentelijke voorzieningen!”
Een aanzienlijk aantal gemeenten in Nederland voert een eigen beleid op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Zij besteden gemeentelijke gelden aan het onderhouden van stedenbanden in ontwikkelingslanden, aan het uitvoeren van projecten in bijvoorbeeld Afrika, Azië, Zuid en Midden Amerika, of aan het steunen van Ontwikkelingslanden in het halen van de Millenniumdoelstellingen. Dat gaat vaak ook om aanzienlijke bedragen. Schippers: “Ongetwijfeld goedbedoelde initiatieven. Maar vanwege de beperkte expertise, beperkte controle en – dus – beperkte effectiviteit is het te vaak weggegooid geld. Gemeentelijke gelden zijn hiervoor ook niet bedoeld. Gemeenten hebben de taak lokale leefbaarheid te verbeteren, veiligheid te bieden, de lokale economie te verbeteren en dat alles voor zo laag mogelijke lasten.” Schippers onderstreepte dat zeker in deze tijden waar de broekriem fors moet worden aangehaald, dit soort bestedingen onverantwoord zijn: “de financiële vooruitzichten voor gemeenten zijn slecht, de inkomsten lopen terug. We moeten voorkomen dat de lokale lasten stijgen, dus moet de hand op de knip.”
Schippers haalde een aantal concrete voorbeelden van ontwikkelingshulp op gemeentelijk niveau aan. Zo zijn 140 gemeenten aangesloten bij de Campagne ‘Millennium Gemeente’ waarmee wordt gepoogd om lokale initiatieven te koppelen aan de mondiale ontwikkelingsagenda, heeft de gemeente Breda een naaiatelier in Indonesië opgezet en zijn er meerdere gemeenten die via allerlei stichtingen computercursussen aanbieden in Afrika. 100% van alle gemeenten met meer dan 100.000 inwoners doen aan ontwikkelingssamenwerking. Zo staat deze post op de Amsterdamse begroting voor 2010 voor 780.000€, in Amsterdam Zuidoost nog eens voor 30.000€, in Breda voor 212.000€ en in Culemborg voor 65.000€.
Voor nadere informatie:
Pim van Strien (VVD-voorlichting), tel. 06 – 19 90 07 76
